Laserowe wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech dodaje uroku całej twarzy. Sprawia, że wygląda ona na wypoczętą i promienną. Nic dziwnego, że zabieg wybielania zębów cieszy się tak dużą popularnością, a pionierami nienagannych, białych uśmiechów były gwiazdy Hollywood. Dziś jednak taka metamorfoza jest dla każdego! W naszym gabinecie stomatologicznym wybielanie zębów wykonujemy na dwa sposoby: przy użyciu najnowszej generacji lasera stomatologicznego lub spersonalizowanych nakładek z żelem wybielającym.

wybielanie zębów częstochowa

Wybielanie zębów – co to jest?

Po pierwsze należy podkreślić, że wybielanie zębów można wykonać jedynie w przypadku, gdy zęby są zdrowe. Dlatego na początku stomatolog sprawdza stan uzębienia.

Dodatkowo przed zabiegiem wykonujemy higienizację zębów, aby dokładnie oczyścić je z kamienia, osadu i płytki bakteryjnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać bardzo estetyczny, równomierny kolor wybielenia zębów. Lekarz konsultuje także z pacjentem, jaki kolor zębów chciałby uzyskać.

Zabieg wybielania zębów polega na rozjaśnianiu barwy zębów o kilka tonów. W naszym gabinecie istnieją dwie metody wybielania zębów.

Pierwsza to wybielanie zębów w gabinecie z wykorzystaniem lasera oraz nakładanego na zęby preparatu wybielającego. Zabieg jest krótki, wykonywany na jednej wizycie. Na początku nanosimy na dziąsła specjalną warstwę ochronną tzw. płynny koferdam, a następnie aplikujemy na zęby górne i dolne żel wybielający.

Zostaje on aktywowany wiązką lasera. Cały zabieg składa się z dwóch, maksymalnie trzech seansów naświetlania. Dzięki biostymulującemu działaniu lasera już podczas wybielania istotnie zmniejszamy ryzyko występowania nadwrażliowości pozabiegowej.

Drugi rodzaj wybielania zębów odbywa się w domu. Na podstawie wycisku zębów pacjenta przygotowujemy spersonalizowane, a więc idealnie dopasowane, silikonowe nakładki wybielające. Pacjent otrzymuje od nas także żel wybielający.

Następnie samodzielnie w domu wypełnia nim nakładki, zakłada górne i dolne zęby i nosi przez 6-8 godzin dziennie, najczęściej zakłada na noc. Pierwsze efekty widoczne są nawet po jednym dniu, jednak całkowity czas wybielania zębów trwa 8-14 dni.

Dlaczego powstają przebarwienia na zębach?

Naturalny kolor zębów nie jest zawsze biały. Ich kolor uzależniony jest od indywidualnej struktury. Przykładowo w przypadku cienkiego szkliwa zęby są bardziej żółte. Z czasem pojawić się mogą na nieestetyczne plamki, większe lub mniejsze przebarwienia. Przyczyny ich powstawania są różne, mogą wynikać z:

  • nieregularnej i nie starannej dbałości o higienę jamy ustnej,
  • unikania zabiegów profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym, takich jak higienizacja zębów, przez co na zębach gromadzą się ciemne złogi kamienia nazębnego,
  • palenia papierosów,
  • diety bogatej w silnie barwiące szkliwo produkty, takie jak czerwone wino, kawa, herbata, czerwone wino i niektóre owoce i warzywa,
  • stosowania niektórych leków i antybiotyków,
  • przechodzonych chorób, np. podczas problemów z tarczycą lub zaburzeń hormonalnych, lub wskutek chorób genetycznych, takich jak porfiria, hiperbilirubinemia, fluoroza.

Przebarwienia powierzchni zębów mogą mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Przykładowo zdarza się, że pacjenci po leczeniu kanałowym decydują się na wybielanie zębów martwych. W tym przypadku należy je przeprowadzić od wewnątrz (od komory zęba). Jest to inny sposób od wyżej opisanych, ważne jest jednak, że współczesna stomatologia estetyczna pozwala nam na wybielanie martwego zęba i przywrócenie mu barwy zbliżonej do naturalnej. Przebarwienia zewnętrzne, czyli jedynie powierzchniowe, są łatwiejsze do usunięcia.

W tym miejscu warto wspomnieć o tzw. białej diecie. Jest ona zalecana po każdym zabiegu wybielania zębów w czasie stabilizacji nowego koloru uzębienia pacjenta. Przez około 2 tygodnie należy unikać spożywania produktów bogatych w barwniki na rzecz tych, które są ich pozbawione, np. nabiału. Barwniki mogłyby zniweczyć efekt wybielenia, pozostawiając na zębach przebarwienia.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Składniki substancji wybielających dobrane są w taki sposób, aby nie uszkadzały szkliwa. Wybielanie zębów jest zatem zabiegiem bezpiecznym, jednak zalecamy, aby wykonywać je jedynie pod nadzorem stomatologa w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać po zabiegu niewielką nadwrażliwość zębów. Jednak nie ma się czym obawiać, już po pierwszym dniu powinna ustąpić.

W naszej klinice oferujemy nowoczesną metodę wybielania zębów laserem diodowym. Zabieg niesie ze sobą wiele korzyści w porównaniu w porównaniu z wybielaniem zwykłą lampą: zdecydowanie krótszy czas trwania, mniejsze ryzyko nadwrażliwości zębów i długotrwały efekt. Procedura zabiegu jest podobna do wybielania lampą, z tą różnicą, że zamiast naświetlania lampą, używana jest wiązka lasera o odpowiedniej mocy.

Skontaktuj się
z nami
rejestracja
dr Parchańska-Kowalik (ortodoncja)
i dr Kowalik (stomatologia):
+48 515 177 155
+48 34 500 00 54
dr Parchański (ortodoncja):
+48 501 229 859
Godziny
otwarcia

pn. - pt.: 10.00 - 20.00
sobota: 11.00 - 14.00
Rejestracja telefoniczna w godzinach przyjęć.
Dostępny parking dla pacjentów.

Formularz

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!