Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza, nazywana także stomatologią ogólną, pozwala utrzymać zęby w zdrowiu przez długi czas dzięki profesjonalnym usługom związanym z prawidłową higieną jamy ustnej. W jej zakres wchodzi szereg zabiegów związanych z przeciwdziałaniem próchnicy oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków.

Stomatologia zachowawcza częstochowa

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to po pierwsze zabiegi związane z profilaktyką próchnicy zębów. W jej ramach wykonujemy:

  • regularne badania kontrolne w gabinecie dentystycznym,
  • instruktaż higieny jamy ustnej,
  • zabiegi higienizacji – skaling zębów, piaskowanie zębów, polerowanie, fluoryzacja.

Mają one na celu sprawdzenie stanu uzębienia oraz oczyszczenie go z płytki nazębnej i złogów kamienia nazębnego, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy. Ponadto taka profilaktyka redukuje stany zapalne i krwawienie dziąseł wywołane obecnością kamienia nazębnego.

Pamiętajmy jednak, że podstawą w dbaniu o zdrowie zębów jest systematyczna i prawidłowa higiena jamy ustnej w domu. W naszym gabinecie stomatologicznym przeprowadzamy profesjonalny instruktaż, aby pomóc pacjentom jeszcze lepiej dbać o swoje zęby i piękny, zadbany uśmiech.

Obok profilaktyki stomatologia zachowawcza zajmuje się także diagnostyką i leczeniem powstałych już zmian próchniczych oraz powikłań z nimi związanych. W tym zakresie wykonujemy zabiegi:

  • wypełniania ubytków – gdy próchnica przedostała się przez szkliwo i naruszyła tkankę zęba.
  • leczenie kanałowe wraz z odbudową naruszonej korony zęba – w przypadku zaawansowanej próchnicy, gdy bakterie próchnicze dotarły do miazgi zęba.

Kiedy warto wykonać skaling zębów?

Skaling zębów, podobnie jak pozostałe zabiegi profilaktyczne, należy wykonywać co najmniej raz na pół roku. Kamień nazębny to środowisko sprzyjające bakteriom, które niszczą szkliwo, doprowadzając do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia w jamie ustnej.

W wyniku nie usuwania kamienia rozwijają się takie problemy, jak krwawieniem dziąseł, nadwrażliwość zębów i dziąseł lub nieprzyjemny zapach z ust. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest zatem niezbędne dla zdrowia zębów i dziąseł.

Kamień nazębny może odkładać się na powierzchni zębów i pod powierzchnią dziąseł. W zależności od miejsca jego gromadzenia się wykonujemy:

  • skaling naddziąsłowy – oczyszczanie zębów przy użyciu specjalnego narzędzia – ultradźwiękowego skalera,
  • skaling poddziąsłowy – polega na usuwaniu kamienia nazębnego znajdującego się pod powierzchnią dziąseł, zapobiega wrażliwości korzeni zębów.

Skaling jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, jednak na życzenie pacjentów przeprowadzamy go także w znieczuleniu miejscowym.

Fluoryzacja zębów – na czym polega?

Fluor to pierwiastek, który wzmacnia odporność zębów na działanie bakterii, prowadzących do rozwoju ubytków próchnicowych. Fluoryzacja zębów jest zatem jednym z zabiegów wykonywanym w profilaktyce próchnicy.

Polega ona na nałożeniu na oczyszczone wcześniej zęby specjalnego preparatu z dużym stężeniem fluoru. Jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym.

Po jego przeprowadzeniu zalecane jest, aby przez 2 godziny wstrzymywać się od jedzenia i picia. Natomiast w czasie od 12 do 24 godzin od wykonania zabiegu nie powinno się myć zębów – pozwoli to osiągnąć pełną skuteczność fluoryzacji.

Cennik zabiegów

Wypełnienie kompozytowe

od 250 zł

Nakład kompozytowy

850 zł

Odbudowa zęba

od 400 zł

Endokorona

950 zł
Skontaktuj się
z nami
rejestracja
dr Parchańska-Kowalik (ortodoncja)
i dr Kowalik (stomatologia):
+48 515 177 155
+48 34 500 00 54
dr Parchański (ortodoncja):
+48 501 229 859
Godziny
otwarcia

pn. - pt.: 10.00 - 20.00
sobota: 11.00 - 14.00
Rejestracja telefoniczna w godzinach przyjęć.
Dostępny parking dla pacjentów.

Formularz

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!