Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna zajmuje się przede wszystkim uzupełnianiem braków zębowych, dlatego wielu osobom wydaje się, że z jej zabiegów korzystają jedynie osoby starsze. Jednak współczesna protetyka posiada dużo więcej do zaoferowania. W naszym gabinecie oferujemy protezy zębowe, ale także takie uzupełnienia protetyczne takie jak: licówki, nakłady inlay i onlay oraz mosty i korony protetyczne na zębach własnych i implantach. Dlatego dziś gabinet lekarza protetyka odwiedzają także osoby młode.

protetyka częstochowa

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, której główną rolą jest uzupełnianie braków zębowych (zarówno jednego zęba, kilku, jak również w przypadku bezzębia). Do zadań lekarza tej specjalizacji należy także:

  • leczenie ukruszonych zębów – niedoskonałości powstałych zazwyczaj wskutek urazu mechanicznego, np. po wypadku lub podczas aktywności sportowych; w takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka interwencja – im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na ocalenie uszkodzonego zęba,
  • poprawa estetyki uzębienia – protetyka zębów to także uzupełnienia protetyczne, które pozwalają uzyskać doskonały, piękny uśmiech poprzez poprawę kształtu i koloru zębów, np. z zastosowaniem licówek.

Leczenie protetyczne – przebieg

Leczenie protetyczne rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której ma miejsce przegląd zębów, wywiad lekarski i badania diagnostyczne. Docelowe leczenie podejmujemy jedynie na zdrowym, wolnym od stanów zapalnych i oczyszczonym z kamienia nazębnego uzębieniu.

Udając się do lekarza protetyka, należy zatem mieć na względzie, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, zaleci on wykonanie także innych, dodatkowych zabiegów, przygotowujących do założenia uzupełnień protetycznych. Mogą to być: zabiegi higienizacji, leczenie ortodontyczne, leczenie próchnicy lub chorób zapalnych dziąseł. Ich przeprowadzenie zmniejszy ryzyko rozwoju chorób po założeniu prac protetycznych, pod którymi trudno jest je początkowo wykryć.

Przygotowanie uzupełnienia protetycznego rozpoczyna pobranie wycisków lub skan uzębienia. Następnie dane przesyłane są do laboratorium protetycznego, które przygotowuje prace protetyczne ściśle z otrzymanymi wytycznymi. Leczenie protetyczne kończy się na założeniu gotowego uzupełnienia, precyzyjnie dopasowanego do warunków jamy ustnej pacjenta.

Na zakończenie procesu leczenia lekarz protetyk przekazuje jeszcze informacje, jak dbać o nowe uzupełnienia protetyczne oraz jaka powinna być częstotliwość wizyt kontrolnych.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Jak już wspomnieliśmy, współczesna protetyka dostarcza wielu rodzajów uzupełnień protetycznych, nie tylko klasyczne protezy dentystyczne. Możemy je podzielić na 2 typy – prace stałe i ruchome. Pierwsze mocowane są na zębach własnych pacjenta lub implantach na stałe, przy użyciu specjalnego cementu stomatologicznego lub przykręcane do implantów zębowych. Uzupełnienia ruchome natomiast pacjent może samodzielnie zdejmować, np. na noc.

Uzupełnienia stałe, które stosujemy w leczeniu protetycznym:

  • Korony protetyczne – zazwyczaj porcelanowe lub pełnoceramiczne, stanowią odbudowę zniszczonej wskutek choroby próchnicowej lub urazu naturalnej korony zęba. Korony protetyczne idealnie dopasowujemy kolorem i kształtem do wyglądu reszty zębów pacjenta, dzięki czemu są trudne do odróżnienia.
  • Mosty protetyczne – rozwiązanie wykorzystywane w przypadku braków zębowych. To połączone ze sobą korony protetyczne osadzane z obu stron na zębach własnych. Muszą one być jednak wcześniej oszlifowane, dopiero wtedy mocowane są na nich tzw. filary mostu. Alternatywnie stosuje się implanty.
  • Licówki – cienkie płatki, najczęściej porcelanowe, czyli powstałe z warstw ceramiki. Mocujemy je na wargowej powierzchni zęba. Zapewniają efekt bardzo estetycznego uśmiechu – białego, zadbanego i harmonijnego,
  • Wkłady koronowo-korzeniowe – rozwiązanie stosowane po leczeniu kanałowym, aby wzmocnić odbudowę pod koronę zęba. Przed ich zastosowaniem kanały muszą zostać całkowicie wyleczone i poszerzone, aby następnie móc w nich umieścić część korzeniową wkładu.
  • Nakłady – możemy wyróżnić 3 ich rodzaje: inlay i onlay oraz overlay. Wykonywane są na podstawie wycisku lub skanu przesłanego do pracowni protetycznej, dzięki czemu zapewniają idealną odbudowę zniszczonej korony zęba.

Wśród uzupełnień protetycznych ruchomych wymienić możemy:

  • Protezy szkieletowe – wykorzystywane w przypadku rozległej utraty zębów, których nie da się uzupełnić mostem protetycznym czy implantami. Nazwa protezy szkieletowej związana jest z jej głównym elementem – wytrzymałym szkieletem. Tego rodzaju protezy ruchome posiadają ponadto klamry, a w razie potrzeby mogą być rozbudowane o tak zwane elementy precyzyjne, tj. zasuwy i zatrzaski, za pomocą których stabilnie mocowane są w jamie ustnej do zębów własnych pacjenta. Opierają się częściowo na powierzchniach żujących zębów, co pozwala na przeniesienie sił żucia również na zęby własne.
  • Protezy całkowite – stosowane w bezzębiu, czyli przy całkowitej utracie zębów. Najczęściej to protezy akrylowe a także “elastyczne – akronowe” osiadające na łuku zębowym, (które przylegają do błony śluzowej szczęki lub żuchwy) lub protezy mocowane na implantach (tzw. protezy overdenture).
Najczęściej zadawane pytania

Jak często odwiedzać gabinet protetyka?

W trakcie użytkowania różnego typu prac protetycznych należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne - co najmniej raz w roku. Dokładna intensywność wizyt kontrolnych przedstawiana jest po zakończeniu procesu leczenia. Stomatolog wykona przegląd jamy ustnej i zabiegi profilaktyczne, takie jak higienizacja zębów oraz oceni stan uzupełnienia z którym zgłosił się do niego pacjent. W przypadku protez ruchomych po pewnym czasie - zazwyczaj po 5 latach, następują naturalne procesy, które sprawiają, że uzupełnienia nie przylegają już tak idealnie, jak na początku. Pogarsza się ich stabilność, dlatego zaczynają spadać. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza protetyka w celu wymiany protezy zębowej.

Braki w uzębieniu – jakie są konsekwencje?

Braki w uzębieniu zaburzają estetykę zębów, ale także wpływają na wygląd całej twarzy. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że luki w uzębieniu wpływają negatywnie na pozostałe zęby i warunki jamy ustnej. Powodują zbytnie obciążenie sąsiadujących zębów, wysunięcia zębów przeciwstawnych tzw. efekt Godona, utrudniają utrzymanie precyzyjnej higieny w jamie ustnej pacjenta, mogą przyczynić się do powstania wady zgryzu oraz nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych (i wynikające z nich bóle głowy). Nie uzupełnienie brakującego zęba może prowadzić także do rozwoju zaburzeń funkcji żucia oraz symetrii twarzy.

Cennik zabiegów

Konsultacja protetyczna

130 zł

Diagnostyka protetyczna

(wyciski lub skany uzębienia, fotografie wewnątrz i zewnątrzustne, analiza estetyki uśmiechu)

290 zł

Korona porcelanowa

od 1200 zł

Licówka porcelanowa

od 1700 zł

Proteza akrylowa

od 1500 zł

Proteza szkieletowa

od 2500 zł

Proteza na zatrzaskach / zasuwach na zębach własnych

wycena indywidualna

Proteza na implantach

wycena indywidualna

Proteza premium

od 3700 zł

Proteza szkieletowa z klamrami w kolorze dziąsła

od 3700 zł
Skontaktuj się
z nami
rejestracja
dr Parchańska-Kowalik (ortodoncja)
i dr Kowalik (stomatologia):
+48 515 177 155
+48 34 500 00 54
dr Parchański (ortodoncja):
+48 501 229 859
Godziny
otwarcia

pn. - pt.: 10.00 - 20.00
sobota: 11.00 - 14.00
Rejestracja telefoniczna w godzinach przyjęć.
Dostępny parking dla pacjentów.

Formularz

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!