Nie ma skutecznej stomatologii bez precyzyjnych badań diagnostycznych. Dlatego w naszym gabinecie postawiliśmy na najnowocześniejsze wyposażenie pracowni RTG. Wykonujemy różnego typu badania diagnostyczne, takie jak tomografia zębów, RTG punktowe, zdjęcie pantomograficzne, czy też RTG cefalometryczne, które zapewniają szybkość i precyzję otrzymanych wyników. Na ich podstawie stomatolog może planować odpowiednie leczenie, sprawdzać jego przebieg i efekty.
Spis treści
- Jak wygląda badanie RTG zębów?
- Na czym polega tomografia 3D zębów?
- Kiedy należy wykonać RTG zęba, a kiedy badanie tomograficzne?
- Cennik zabiegów
Jak wygląda badanie RTG zębów?
Badania rentgenowskie są bezbolesne, proste i szybkie. Ponadto są jeszcze bardziej bezpieczne, gdyż stosowane przez nas nowoczesne aparaty RTG wykorzystują znikomą dawkę promieniowania. Zanim jednak lekarz zaleci ich wykonanie, sprawdza, czy nie istnieją ewentualne przeciwwskazania.
To, jak wygląda badanie rentgenowskie, zależy od jego rodzaju. W naszym gabinecie wykonujemy badania wewnątrzustne i zewnątrzustne. Pierwszy typ zdjęć RTG zębów wykonujemy umieszczając w jamie ustnej pacjenta niewielki detektor.
Pacjent musi nałożyć podczas badania rentgenowskiego specjalny fartuch z gumy ołowianej, który ma chronić go przed promieniowaniem rentgenowskim. Badania rentgenowskie wewnątrzustne to np. zdjęcie punktowe lub skrzydłowo-zgryzowe. W przypadku zdjęć zewnątrzustnych lampa i detektor znajdują się na zewnątrz. Należą do nich RTG pantomograficzne, cefalometryczne i tomografia 3D.
Na czym polega tomografia 3D zębów?
Tomografia zębów daje bardzo dokładny, cyfrowy obraz zębów. Umożliwia ocenę stanu uzębienia w sposób niezwykle precyzyjny i szybki. Uzyskane z niej obrazy mogą być magazynowane na dysku. Tomograf posiada detektory i lampę, której promienie rentgenowskie skanują badane okolice z różnych stron.
Tomografia zębów ukazuje cały przekrój uzębienia w rozmiarze rzeczywistym. Zdjęcia RTG zębów można powiększyć, przeglądać osobno i razem w obrazie 3D. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie przeanalizować dany obszar zębów, a nawet zatok szczękowych w różnych przekrojach.
Zdjęcia tomograficzne wykorzystujemy przykładowo w leczeniu kanałowym, np. w celu odnalezienia korzeni zębowych lub sprawdzenia efektów leczenia. Tomografia jest pomocna także podczas przygotowań to skomplikowanej ekstrakcji zęba, w planowaniu leczenia implantologicznego, w diagnostyce stanów zapalnych, podejrzeniach zaawansowanej próchnicy, w periodontologii i chirurgii stomatologicznej.
Kiedy należy wykonać RTG zęba, a kiedy badanie tomograficzne?
Tomografia zębów wyróżnia się na tle innych zdjęć RTG zębów. Jest obrazem bardzo precyzyjnym, wykonanym w trzech płaszczyznach. Dostarcza dzięki temu dużo więcej informacji o badanych strukturach. Żadne zdjęcie RTG nie skanuje ze wszystkich stron badanego obszaru, tak jak to robi tomograf.
Stomatolog może wykonać kilka rodzajów zdjęcia RTG zębów:
- punktowe – pozwala zdiagnozować ząb przed leczeniem kanałowym, diagnozowaniu próchnicy i stanów zapalnych, ocenie wypełnień oraz implantów,
- pantomogram – pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia zębów, położenia zębów zatrzymanych, rozmieszczenia korzeni oraz szczegółowe zaplanowanie leczenia,
- cefalometryczne – szczególnie przydatne w leczeniu ortodontycznym, daje obraz między innymi ułożenia kości szczęki i żuchwy względem siebie, tkanek miękkich twarzy oraz pomaga zdiagnozować wady zgryzu.
W naszym gabinecie wykorzystujemy zaawansowany technologicznie sprzęt do zdjęć RTG zębów, który umożliwia nam szybką i bezpieczną diagnostykę. Zdjęcia tomograficzne CBCT wykonujemy aparatem Green X firmy Vatech, światowego lidera w technologi obrazowania 2D i 3D.
Pantomografy Vatech pracują w oparciu o system obrazowania wielowarstwowego w wysokiej rozdzielczości Ultra HD, dzięki czemu zapewnia najwyższą dokładność ze wszystkich dostępnych na rynku aparatów RTG. Dodatkowo technologia Green gwarantuje maksymalną redukcję dawki promieniowania.
Zdjęcia punktowe wykonujemy aparatem Vatech EzRay Air, który jest najnowocześniejszym tego typu sprzętem na rynku. Pozwala nam on na wykonanie najwyższej jakości zdjęcia małego obszaru, co jest bardzo przydatne, kiedy potrzebujemy prześwietlić jeden ząb i otaczające go tkanki.
Cennik zabiegów
RTG pantomograficzne
RTG cefalometryczne
RTG punktowe
Tomografia CBCT tryb endo
Tomografia CBCT szczęki lub żuchwy
Tomografia CBCT szczęki i żuchwy