Profilaktyka stomatologiczna zajmuje się zapobieganiem próchnicy oraz chorobom przyzębia. Ponadto poszerza świadomość pacjentów, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. W jej zakres wchodzą zabiegi, których celem jest usuwanie kamienia nazębnego, przeciwdziałanie pierwszym symptomem zmian próchniczych, ochrona szkliwa, ale także profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej.
Spis treści
- Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?
- Piaskowanie zębów
- Czym jest fluoryzacja zębów?
- Cennik zabiegów
Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?
Płytka nazębna to miękki osad na powierzchni zębów, który gromadzi się już po kilku minutach od ich wyszczotkowania. Można ją usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej. Jednak zaniedbania w systematycznym czyszczeniu zębów sprawiają, że osad twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Jest on siedliskiem bakterii, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Do usuwania kamienia nazębnego nie wystarczy szczoteczka, nici dentystyczne i pasta do zębów. Takie złogi można oczyścić jedynie w gabinecie stomatologicznym.
Usuwanie kamienia nazębnego obywa się przez wykonanie zabiegu o nazwie skaling zębów. Wykonuje go stomatolog lub dyplomowana higienistka stomatologiczna. W usuwaniu kamienia nazębnego stosujemy nowoczesny skaler ultradźwiękowy, który bardzo dokładnie go rozbija w możliwie najmniej inwazyjny sposób. Uwalniana podczas zabiegu skalingu woda oczyszcza zęby z pokruszonych resztek kamienia. Usuwamy go zarówno z powierzchni naddziąsłowej, jak i poddziąsłowej. Skaling zębów możemy wykonać w znieczuleniu miejscowym, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany przy użyciu tzw. piaskarki. Jej działanie polega na uwalnianiu pod ciśnieniem wody ze specjalnym piaskiem stomatologicznym. Zabieg oczyszcza zęby z drobinek usuniętego kamienia, ale także usuwa powierzchowne przebarwienia zębów. Jest to zabieg również bardzo bezpieczny, nie wpływa on negatywnie na szkliwo zębów. Na koniec wykonujemy polerowanie zębów, czyli wygładzanie porowatej powierzchni szkliwa, które ogranicza osadzanie się na nim osadu.
Piaskowanie zębów daje efekty nie tylko zdrowotne, ale także estetyczne. Zauważą to szczególnie pacjenci, których zęby pożółkły na skutek płytkich przebarwień, np. tych od palenia papierosów, picia kawy, herbaty czy czerwonego wina. Rezultatem zabiegu jest odświeżona barwa zębów i piękny uśmiech dzięki przywróceniu naturalnego koloru szkliwa.
Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny. Należy pamiętać o wskazaniach otrzymanych od dentysty. Pacjent od razu po zabiegu nie powinien niczego spożywać ani nie pić żadnych napojów. Następnie przez dobę od piaskowania należy stosować się do tzw. białej diety, czyli spożywania jedynie takich produktów, które nie posiadają barwników.
Czym jest fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja zębów to prosty i bezbolesny zabieg, który zaleca się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Polega on na pokryciu zębów specjalnym preparatem bogatym we fluor. Dzięki temu ma miejsce tzw. wysycanie szkliwa zębów fluorem, a co za tym idzie – jego wzmocnienie. Fluor przeciwdziała demineralizacji szkliwa, przyspiesza jego remineralizację, powstrzymuje działanie próchnicotwórczych bakterii, a także łagodzi objawy nadwrażliwości zębiny.
Cennik zabiegów
Skaling (usunięcie kamienia)
Piaskowanie
Remineralizacja szkliwa jako samodzielna procedura (opcja z fluorem - fluoryzacja lub bez fluoru)
Pełna higienizacja (skaling, piaskowanie, polerowanie zębów)
Pakiet profilaktyczny
(skaling, piaskowanie, polerowanie, remineralizacja szkliwa z fluorem (fluoryzacja) lub bez fluoru, instruktaż higieny)