Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegowym leczeniem chorób jamy ustnej i jej okolic. Zabiegi z jej zakresu wykonujemy przy użyciu nowoczesnej aparatury (lasera, wirówki do osocza, fizjodyspensera) i w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są minimalnie inwazyjne, bezbolesne i maksymalnie precyzyjne.
Spis treści
- Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
- Chirurgia stomatologiczna – zabiegi
- Usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości
- Cennik zabiegów
Czym zajmuje się chirurg stomatolog?
Leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej. Podczas niej chirurg stomatologiczny przeprowadza wywiad lekarski z pacjentem i sprawdza stan jego jamy ustnej.
Kolejnym etapem przygotowań do leczenia chirurgicznego jest wykonanie badań diagnostycznych. Dopiero na podstawie wszystkich uzyskanych informacji ustala plan leczenia.
Jednym z najczęściej wykonywanych przez niego zabiegów jest chirurgiczne usuwanie ósemek. Jednak obszar jego działania jest dużo rozleglejszy. Przynosi pomoc w problemach stomatologicznych, którym towarzyszą dolegliwości bólowe, oraz w przypadku patologii w obszarze kości i mięśni twarzoczaszki.
Wykonuje zabiegi, które umożliwiają leczenie implantologiczne, ortodontyczne czy protetyczne. Do jego gabinetu trafiają także pacjenci po doznanych urazach.
Fibryna bogatopłytkowa podczas zabiegów chirurgicznych
Do niedawna użycie osocza i fibryny bogatopłytkowej kojarzone było z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie oba naturalne materiały pobrane z krwi własnej pacjenta jesteśmy w stanie wykorzystać w chirurgii stomatologicznej m.in. do wypełniania ubytków kostnych powstałych po usunięciu zęba, augmentacji kości na etapie przygotowania do leczenia implantologicznego a także podczas zabiegu wprowadzania implantów.
Laser diodowy jako alternatywa dla skalpela
W naszej klinice korzystamy z lasera stomatologicznego, dzięki czemu niektóre zabiegi mogą zostać przeprowadzone niemal bezkrwawo. Ponadto “cięcie” laserem znacząco skraca czas potrzebny na wygojenie tkanek.
Często użyciu lasera towarzyszy jedynie uczucie ciepła bez uczucia bólu np przy wycinaniu zmian na błonie śluzowej. Używany przez nas laser pozwala między innymi na pozbycie się przebarwień występujących na dziąsłach czy wargach, wycięcie lub podcięcie wędzidełka wargi górnej, wycięcie kaptura dziąsłowego przy wyrzynającym się zębie czy korektę kształtu dziąseł.
Chirurgia stomatologiczna – zabiegi
W naszym gabinecie, oprócz zabiegu usuwania ósemek, zwanych zębami mądrości, wykonujemy także zabiegi:
- wszczepienie implantu – zabieg polegający na umiejscowieniu tytanowego lub ceramicznego implantu w kości. Przed przystąpieniem do tego zabiegu konieczne jest dokładnie zaplanowanie całego procesu leczenia, do czego wykorzystujemy najwyższej klasy aparat do wykonywania tomografii komputerowej (CBCT). Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym i jest zabiegiem bezbolesnym. Do samego zabiegu ale także już podczas planowania kompleksowego leczenia jesteśmy w stanie wykorzystać osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatopłytkowa
- dłutowanie zęba – zabieg wykonywany podczas usuwania zęba mądrości w sytuacji, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia tradycyjnej ekstrakcji, wymaga nacięcia dziąsła;
- resekcja wierzchołków korzeni zębów – zabieg polega na usunięciu zainfekowanej tkanki z korzenia zęba, z powodu której rozwinął się stan zapalny; wymaga pozbycia się również części wierzchołka korzenia, opracowania i uszczelnienia kanałów zębowych i wypełnienia ubytku kości,
- hemisekcja – zabieg usunięcia nieodwracalnie zniszczonej części korony i korzenia zęba; pozwala zachować ząb dzięki pozostawieniu jego zdrowych fragmentów i odpowiedniej odbudowie protetycznej,
- radektomia – zabieg wykonywany jedynie na zębach wielokorzeniowych, polegający na usunięciu jednego chorego korzenia bez uszkodzenia korony zęba, radektomię wykonujemy przy zaawansowanych stanach zapalnych lub braku rezultatów leczenia kanałowego; inna nazwa zabiegu to radisekcja.
Usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości
Proces rozwoju ósemek często związany jest z powikłaniami wynikającymi z:
- niewłaściwego ułożenia zawiązka zęba,
- braku miejsca na łuku zębowym,
- zatrzymania zęba w kości szczęki lub żuchwy.
Wszystko to wpływa niekorzystnie na pozostałe zęby – ósemki mogą je uciskać, mieć wpływ na ich przemieszczanie się, powodować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym lub nawracające stany zapalne. Dodatkowo, ze względu na swoje trudno dostępne ułożenie, ósemki czyszczone są mniej dokładnie, co zwiększa ryzyko próchnicy. W takich sytuacjach zalecamy usunięcie zębów mądrości.
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek? Poprzedza je wywiad lekarki i badania diagnostyczne, które ukazują nam dokładne położenie zęba i pozwalają sprawnie go usunąć. Przed rozpoczęciem zabiegu podajemy pacjentowi znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie odczuwa on bólu w trakcie jego trwania.
Ekstrakcja ósemki wymaga nacięcia dziąsła, usunięcia zęba i założenia szwów. Lekarz zawsze przekazuje pacjentom wskazania pozabiegowe. Po ustąpieniu znieczulenia mogą wystąpić chwilowe dolegliwości bólowe, który najlepiej uśmierzać przykładając zimne okłady. Przez kilka najbliższych dni należy także ograniczyć aktywności fizyczne oraz stosować odpowiednią dietę, zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Cennik zabiegów
Usunięcie zęba stałego
Usunięcie ósemki
Usunięcie chirurgiczne zatrzymanej ósemki
Resekcja wierzchołka korzenia
Wycięcie wędzidełka wargi górnej
Fibryna bogatopłytkowa
(wspomaganie zabiegu chirurgicznego)