Współczesna endodoncja mikroskopowa pozwala uratować ząb nawet z zaawansowaną próchnicą, który niegdyś byłby zakwalifikowany do usunięcia. Wiedza naszych lekarzy połączona z nowoczesną aparaturą stomatologiczną to sposób na szybkie, bezbolesne i bardzo precyzyjne leczenie kanałowe zęba. Nie bez znaczenia było także wprowadzenie do endodoncji mikroskopu stomatologicznego. W naszej klinice posiadamy mikroskop Carl Zeiss EXTARO 300. Jego użycie przeniosło leczenie kanałowe na jeszcze wyższy poziom, gwarantując maksymalną dokładność zabiegów i minimalne ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów.
Spis treści
- Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
- Przebieg leczenia kanałowego
- Kiedy potrzebne jest leczenie zęba pod mikroskopem?
- Najczęściej zadawane pytania
- Cennik zabiegów
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Aby zrozumieć, na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem, należy wytłumaczyć, jak rozwija się próchnica. Ząb składa się z 3 warstw – szkliwa, zębiny i miazgi, która wypełnia komorę zęba i jego kanały.
Dodać należy, że miazga jest, w odróżnieniu od dwóch pozostałych warstw, mocno unerwioną i unaczynioną tkanką. Zmiana próchnicowa na początku przedostaje się przez szkliwo zęba oraz zębinę. Na tym etapie możliwe jej standardowe oczyszczenie zmian próchnicowych i wypełnienie miejsca kompozytem.
W sytuacji, gdy bakterie próchnicotwórcze docierają do komory zęba, powodują zapalenie miazgi. Ząb w tym stanie wymaga już leczenia kanałowego, czyli przedostania się do komory zęba i kanałów korzeniowych.
Jeśli taki zabieg nie zostanie podjęty, postępująca próchnica nie pozostawia innego wyboru – dojdzie do ekstrakcji zęba.
Przyczyną rozwoju zapalenia miazgi zębowej są głównie zaniedbania w higienie jamy ustnej. Istnieją objawy, które mogą wskazywać na to, że konieczne jest leczenie kanałowe zęba:
- nadwrażliwość zęba na zmiany temperatur (szczególnie na ciepło),
- ból zęba – ponieważ zainfekowana miazga jest unerwiona,
- ale także ból zęba przy ucisku, np. w trakcie spożywania pokarmów,
- zmiana zabarwienia zęba,
- obrzęk dziąseł wokół zęba.
Jeśli pacjent rozpoznaje u siebie powyższe objawy, zalecamy zgłoszenie się na wizytę w gabinecie dentystycznym i podjęcie stosownego leczenia.
Dlaczego leczenie kanałowe wykonujemy pod mikroskopem? Mikroskop stomatologiczny pozwala na bardzo duże powiększenie i wyraźne podświetlenie obszaru pola zabiegowego.
Działania endodonty są dzięki temu maksymalnie precyzyjne, a sam zabieg przebiega szybciej i sprawniej. Leczenie zęba pod mikroskopem to zatem zabieg dużo skuteczniejszy.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe pod mikroskopem rozpoczyna wizyta konsultacyjna z diagnostyką rentgenowską. W naszej klinice możemy wykonać pojedyncze zdjęcie zębowe w technologii cyfrowej (RVG), cyfrowe zdjęcie pantomograficzne oraz mikrotomografię pojedynczego zęba (mikro CBCT) w najlepszej dostępnej na rynku rozdzielczości, zapewniającej największą dokładność diagnostyczną. Następnie przedstawiamy plan leczenia.
Działania wykonywane podczas zabiegu mają na celu pozbycie się z komory zęba i kanałów korzeniowych zainfekowanej tkanki. Na początku endodonta przedostaje się do tych miejsc.
Wykorzystanie mikroskopu pozwala mu sprawnie zlokalizować wszystkie kanały, poznać ich dokładny kształt oraz sprawdzić przebieg korzeni, czy nie mają tam miejsca ewentualne zwężenia lub perforacje.
Następnie precyzyjnie je oczyszcza, kształtuje i dezynfekuje często również przy użyciu lasera, a na koniec szczelnie wypełnia materiałem uszczelniającym, zwanym ciekłą gutaperką.
Tego rodzaju materiał charakteryzuje się dużą plastycznością i nie drażni tkanek okołowierzchołkowych, ponieważ jest pochodzenia naturalnego.
Zabieg leczenia kanałowego pod mikroskopem zębów kończy się odbudową uszkodzonej korony zębowej. Jeśli uszkodzenie jest znaczne – wykonujemy koronę protetyczną, w przypadku mniej rozległego odbudowa zęba obejmuje standardowe wypełnienie kompozytowe lub nakłady inlay i onlay.
Nasi specjaliści podejmują się także wykonania powtórnego leczenia kanałowego, tzw. reendo.
Kiedy potrzebne jest leczenie zęba pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu jest wskazane szczególnie w sytuacji, gdy ząb posiada:
- wąskie lub trudne do opracowania kanały,
- niedrożne kanały – najczęściej taka sytuacja ma miejsce u osób starszych, kiedy kanały ulegają zarośnięciu – tzw. obliteracji,
- mocno zakrzywione korzenie i przez to również trudne w oczyszczaniu – głównie ma to miejsce w przypadku zębów trzonowych o wielu korzeniach,
- dodatkowe, trudne do wykrycia kanały – bez mikroskopu lekarz mógłby je przeoczyć, gdyż bywają one bardzo cienkie i o nietypowym przebiegu.
Leczenie endodontyczne bez pomocy mikroskopu w niektórych sytuacjach jest wręcz niemożliwe.
Najczęściej zadawane pytania
Leczenie kanałowe pod mikroskopem - czy boli?
Pacjenci, którzy pamiętają dawny sposób wykonywania leczenia endodontycznego, obawiają się bólu. Zapewniamy jednak, że czasy się zmieniły i dzisiaj leczenie kanałowe zęba to zabieg bezbolesny, ponieważ przed jego rozpoczęciem podajemy znieczulenie miejscowe.
Które choroby można leczyć kanałowo?
Kanałowo leczymy przede wszystkim nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. Dodatkowo zabieg tego rodzaju wykonujemy niekiedy także w przypadku urazów mechanicznych zęba oraz gdy w wyleczonym kanałowo zębie doszło do nawrotu stanu zapalnego. Takie powtórne leczenie kanałowe zęba nazywa się reendo.
Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?
Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem zależy przede wszystkim od rodzaju leczonego zęba. Należy mieć na względzie ilość opracowanych kanałów zębowych oraz stopień trudności ich leczenia. Opracowanie zęba z jednym kanałem będzie tańsze niż zabieg, który dotyczył zęba trzonowego, który może mieć 3 lub 4 kanały. Orientacyjna cena leczenia kanałowego pod mikroskopem uwzględniona jest w cenniku na naszej stronie internetowej.
Cennik zabiegów
Pierwotne leczenie kanałowe pod mikroskopem
1 kanałowego – 850 zł
2 kanałowego – 950 zł
3 kanałowego – 1200 zł
4 kanałowego – 1 400 zł
Ponowne leczenie kanałowe pod mikroskopem zęba
1 kanałowego – 950 zł
2 kanałowego – 1100 zł
3 kanałowego – 1400 zł
4 kanałowego – 1600 zł
Usunięcia wkładu/złamanego narzędzia
Zamknięcie perforacji